Deflektor to przyrząd wykonany z żelaza, który zawieszony jest nad piecem. Często nazywany jest także promiennikiem lub rozbijaczem płomieni. Często używa się deflektorów w kształcie dysku lub płaskiej soczewki, ale w zależności od budowy pieca, niekiedy stosuje się również inne kształty.
Najważniejszym celem deflektorów jest mieszanie płonącego strumienia gazów. Płomień, który powstaje ze spalanego paliwa opływa deflektor nim skieruje się w stronę wymiennika ciepła. Niespalone cząstki paliwa długo trzymają w sobie wysoką temperaturę, więc pomaga im to dopalać się do końca. Deflektor jest używany nie tylko do kotłów i pieców, ale również w kominach, na dachach ciężarówek oraz przy osłonach silników samolotowych.
Dużą zaletą deflektora jest fakt, że rozbija płomienie z palnika, czyli rozprowadza płomień na całej dostępnej powierzchni, a co za tym idzie kierunkuje go również w boczne strony. Tym samym górna część komory jest chroniona przed pełną mocą płomienia. Warto dodać, że deflektor nagrzany do wysokiej temperatury może skumulować w swojej masie energię, aby wspomagać dopalanie cząstek paliwa.
Obecność deflektora ma ważny aspekt ekologiczny, ponieważ spaliny są znacznie czystsze, mniejsza część szkodliwych substancji ma szansę wydostać się do środowiska naturalnego. Żywotność części do kotłów czy pieca jest zdecydowanie dłuższa i nie potrzebujemy ich tak często wymieniać. Ma także duży walor ekonomiczny, bo zmniejsza zużycie stosowanego paliwa. Co istotne, wpływa też na częstotliwość czyszczenia, ponieważ dokładne spalanie oznacza również mniejszą ilość sadzy, która osiada na wewnętrznej stronie kotła i możemy rzadziej czyścić urządzenie.