Palenisko retortowe występują w piecach najnowszej generacji. Są to urządzenia, które wykorzystują do procesu spalania oraz podawania paliwa (np. ekogroszku) do paleniska układ mikroprocesorowy. Dodatkowo są one często wyposażone w regulator, umożliwiający precyzyjne programowanie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu w konkretne dni i o konkretnych porach. Oznacza to, że pomieszczenie może być mniej ogrzewane, jeśli wiadomo, że nikt nie będzie z niego korzystał.
Rozwiązanie to pozwala na oszczędność paliwa i tym samym finansów. Szacuje się, że korzystanie z paleniska retortowego umożliwia oszczędność rzędu 40% w porównaniu do tradycyjnych pieców węglowych. W klasycznych kotłach retortowych paliwo dosypuje się co kilka dni, zależnie od potrzeb i wielkości pieca. Piece retortowe są więc oszczędnością czasu i pieniędzy oraz stanowią niezwykle wygodną alternatywę tradycyjnych pieców.
Standardowy kocioł retortowy zbudowany jest z zasobnika na paliwo oraz podajnika ślimakowego, który napędzany jest za pomocą motoreduktora. Paliwo z zasobnika dzięki grawitacji ląduje na dnie kotła, które następnie dzięki przekładni ślimakowej przechodzi do paleniska. Dzięki temu paliwo transportowane jest na samo dno pieca i dostarczane jest od spodu, podczas gdy spalanie odbywa się w jego wyższej partii, a co za tym idzie spaleniu ulega całe paliwo, zaś jedynie niewielkie ilości popiołu spadają do popielnika.
Dzięki zaawansowanej technologii piec z paleniskiem retortowym przestaje nadmuchiwać powietrze w momencie gdy osiągnie zakładaną temperaturę, a jedynie od czasu do czasu dystrybuuje niewielką ilość paliwa niezbędną do utrzymania ustawionej uprzednio temperatury w piecu.